معراج الیقین فی شرح نهج المسترشدین
صفحه اصلی سازمان فارسی  English 
سازمان اسناد و كتابخانه ملی جمهوری اسلامی ایران
تازه ها 
راهنمای کاربران
تماس با ما
گزارش آماری انواع ماده
برچسبی   
 
‏سرشناسه : ف‍خ‍رال‍م‍ح‍ق‍ق‍ی‍ن‌، م‍ح‍م‍د ب‍ن‌ ح‍س‍ن‌، ۶۸۲-۷۷۱ق‌.
‏عنوان و نام پديدآور : معراج الیقین فی شرح نهج المسترشدین[نسخه خطی]محمد بن حسن فخر‌المحققین ؛ نویسنده متن : حسن بن یوسف علامه‌حلی.
‏وضعیت استنساخ : عبد‌الله بن حسن بن محمد بن النجار، ۷۷۶ق.
‏آغاز ، انجام ، انجامه : آغاز:بسمله ، الحمدلله المنفذ من الحیره بحسن توفیقه المخلص من الضلال بهدایه طریقه المرشد الی سبیل الصواب ...
انجام:و لیکن هذا اخر ما نورده فی شرح کتاب نهج المسترشدین فی اصول الدین اللهم فکما وفقتنا لکشف استاره و ایضاح اسراره من غیر اختصار مخل و لا تطویل مخل صل علی اشرف الذوات الطاهرات و اکمل النفوس الزاکیات محمد النبی و عترته الطاهرین الائمه المعصومین الذین اذهب الله عنهم الرجس و طهرهم تطهیرا و الحمدلله وحده.
انجامه:فرغ من تعلیقه العبد الفقیر الی رحمه ربه العزیز الغفار عبد‌الله بن حسن بن محمد بن النجار عصر یوم الاربعا خامس‌عشر شهر ذی‌القعده الحرام من سنه ست و سبعین و سبعمائه.
‏مشخصات ظاهري : تعداد برگ : ۳۰۰ ، سطر : ۱۹ ، اندازه سطور : ۷۰ × ۱۵۲قطع : ۱۱۰ × ۱۸۷.
‏يادداشت مشخصات ظاهری : نوع و تز ئینات جلد:تیماج مشکی ، مقوایی ، دارای ترنج و سرترنج با نقش گل و بوته ، مجدول ، میان جداول بوته‌های ریسه‌ای ، اندرون جلد روکش کاغذی گل‌بهی.
تزئینات متن:عناوین و خط‌کشی بالای بعضی از کلمات با مرکب قرمز.
نوع کاغذ:اصفهانی نخودی.
نوع و درجه خط:نسخ بد.
‏خصوصيات نسخه موجود : امتیاز:قدمت نسخه و نزدیک بودن تاریخ کتابت آن با زمان حیات شارح ( نسخه پنج سال بعد از وفات شارح کتابت شده) ، توضیحاتی که مرحوم جلال‌الدین همایی در دو صفحه اول نسخه راجع به آن نوشته‌اند ، و دستخط و مهر میرزا رفیعا نائینی در آن.
حواشی اوراق:نسخه در حاشیه تصحیح شده ، حاشیه‌های اندکی در رابطه با متن دارد بدون امضاء ، که فقط یک مورد آن با امضای جلال‌الدین همایی است (ص۲۶۳) ، در ص ۱۴ حاشیه دیگری با همان امضاء دیده می‌شود ولی در رابطه با پس و پیش بودن صفحات می‌باشد.
یادداشت های مربوط به نسخه :در برگ اول نسخه یادداشت‌هایی از مرحوم جلال‌الدین همایی بشرح ذیل دیده می‌شود : در صفحه ۱ توضیحاتی در مورد این اثر و نویسنده و شارح آن و نیز تاریخ کتابت و کاتب نسخه و منحصر بفرد بودن آن از جهت قدمت و صحت و تمامیت متن آن ؛ و مطالبی راجع به مالکین نسخه و سجع مهر آنان. در صفحه ۲ یادداشت تملیکی مرحوم همایی و اینکه این نسخه را در اوایل ربیع الثانی سال ۱۳۸۱ق. مطابق با اواخر شهریور ۱۳۴۰ش. از سید مجتبی الروضاتی پسر میرزا‌محمد‌باقر الموسوی‌الجارسویی‌الاصبهانی مؤلف « الروضات الجنات فی احوال العلماء و السادات » خریده ، و باز توضیحاتی در مورد نسخه حاضر و نویسنده ، شارح و کاتب آن ، و اینکه این نسخه خط عالم شهیر رفیع‌الدین محمد بن حیدر الحسنی الحسینی معروف به میرزا‌رفیعا نائینی ( متوفی ۱۰۸۲ق.) را در خود دارد.
‏معرفی نسخه : « نهج المسترشدین فی اصول الدین» کتاب مختصری است در موضوعات کلامی و مسائل مربوط به اصول دین که مؤلف جهت فرزندش فخر‌المحققین در سیزده فصل به رشته تحریر در آورده ؛ نسخه حاضر شرح این اثر توسط همین فخر‌المحققین مذکور می‌باشد که آن را به سال ۷۱۵ق. و در زمان حیات پدرش تدوین کرده است. این شرح شامل تمامی متن بوده و با عناوین « قال دام‌ظله - اقول » می‌باشد.
‏یاداشت تملک و سجع مهر : یادداشت های تملک:در صفحه ۱ یک یادداشت تملیکی به نام مجتبی بن محمد‌باقر الموسوی و در ذیل آن یک مهر بیضوی با همین نام ، در صفحه ۳ یک یادداشت تملیکی به تاریخ ۸۱۵ق. ، در صفحه آخر نیز یک یادداشت تملیکی به نام سید‌حسن و برادران به تاریخ ۱۲۳۱ ، و یک یادداشت تملیکی به نام عنایت‌الله بن علی و در ذیل آن مهری مدور با عبارت « علی الله فی کل الامور توکلی و بالخمس اصحاب العباء توسلی عبده عنایت الله بن علی » ، و یک یادداشت تملیکی به نام رفیع‌الدین‌محمد بن حیدر الحسنی‌الحسینی و در ذیل آن مهری مدور با عبارت « ناد علیا مظهر العجایب تجده عونا لک فی النوائب و کل هم و غم سینجلی بولایتک یا‌علی یا‌علی یا‌علی عز من قنع »
‏توضیحات نسخه : نسخه بررسی شده .اسفند ۱۳۸۷.تمامی اوراق نیمه اول نسخه وصالی شده ، لبه پایین اکثر اوراق آب‌افتادگی دارد ، شیرازه قسمت‌هایی از نسخه از هم باز است ، صفحه ۱۵۷ دنباله صفحه ۱۴۰ است که جا‌بجا صحافی شده ، افتادگی بین صفحات ۲۰۰ و ۲۰۱ ، همچنین ظاهرآ یک برگ افتادگی بین صفحات ۲۱۶ و ۲۱۷ ، راده صفحه ۲۴۰ در صفحه ۲۴۱ نیست ولی مطالب پیوستگی دارد ؛ لازم به ذکر است که تمامی موارد مربوط به نواقص اوراق که در بالا ذکر شد ، توسط مرحوم همایی در رقعه‌های باریکی نوشته شده و لای همان صفحات گذارده شده است.
‏يادداشت کلی : زبان عربی
‏منابع اثر، نمايه ها، چکيده ها : ذریعه (۲۱: ۲۳۷ و ۲۴: ۴۲۴ ) ، ریحانه ( ۴: ۳۰۹ ) ، مرعشی ( ۱: ۱۹) .
‏عنوانهای ديگر : نهج المسترشدین فی اصول الدین. شرح.
‏موضوع : علامه‌حلی ، حسن بن یوسف ، ۶۴۸ - ۷۲۶ ق. نهج المسترشدین -- نقد و تفسیر
‏موضوع : کلام شیعه امامیه -- قرن ‏‫۸ق.‏‏‬‬
اص‍ول‌ دی‍ن‌
‏شناسه افزوده : ابن نجار ، عبد‌الله بن حسن ، قرن ۸ق. کاتب.
‏شناسه افزوده : علامه‌حلی ، حسن بن یوسف ، ۶۴۸ - ۷۲۶ ق. نهج المسترشدین. شرح .
‏شماره دستیابی : ۵-۲۰۱۶۶
‏دسترسی و محل الکترونیکی : آدرس الکترونیکی منبع
 
   آدرس ثابت  معراج الیقین فی شرح نهج المسترشدین
بعد  قبل     
 
برای دستیابی به فایل تمام متن منبع، به "تالار منابع رقمی" مراجعه فرمایید. 
 
كلیه حقوق این سایت محفوظ است. سازمان اسناد و كتابخانه ملی جمهوری اسلامی ایران
Powered by Pars Azarakhsh